Jak przyśpieszyć internet w domu


Jak przyśpieszyć internet w domu

Chcesz wiedzieć jak przyśpieszyc swoje połączenie internetowe?
To dobrze trafiłeś

Aby móc w ogóle mówić o jakimkolwiek polepszeniu parametrów swojego połączenia internetowego w pierwszej kolejności musimy wiedzieć jakie to połączenie jest.

Sony wh1000xm3 dotyk

W tym celu klikamy na kafelek Speed test by OOKLA, następnie Start i czekamy na pomiar naszego połączenia internetowego.
Skrupulatnie zapisujemy swoje osiągi na jakiejś kartce lub np w notatniku. Interesują nas 3 podstawowe parametry Ping, Pobieranie oraz Przesyłanie.

Jeżeli nie działa Wam link z kafelka to tutaj macie inny test prędkości waszego internetu: Speedtest by Speedcheck.org

Skoro już wiemy jakiej jakości internet posiadamy teraz należało by wykonać małe modyfikacje.
Na początku musisz wiedzieć że twój dostawca internetowy, dostarcza tobie swoje serwery DNS, które w 50% przypadków nie są najszybsze.
Adresy DNS są odpowiedzialne za zmianę adresów internetowych “miłych dla oka” jak np: esemo.pl na adresy IP które są rozpoznawalne przez “maszyny” w sieci internetowej. Jeżeli twój DNS jest słabo skonfigurowany lub po prostu ma słabą przepustowość to istnieje duża szansa, że gdy zmienisz adres DNS na jeden z poniższej tabelki, twój internet przyspieszy. Będzie to oznaczało że twój dostawca internetu korzysta z bardzo wolnych i słabo skonfigurowanych serwerów DNS.

Oczywiście może się okazać, iż po zmianie nie zobaczysz żadnej różnicy wtedy wystarczy jedno kliknięcie i powrócisz do ustawień poprzednich.

Ale do rzeczy.
Aby zmienić ustawiania serwerów DNS w pierwszej kolejności musimy wiedzieć jakie mamy do wyboru, najszybsze serwery DNS znajdziesz w tabelce na końcu tego artykułu.

W tabelce widzimy 8 serwerów dns. Weźmy na warsztat pierwszy od Googla.

Aby go ustawić w naszym komputerze klikamy prawym klawiszem myszki na ikonkę sieci którą znajdziemy w prawym dolnym rogu ekranu zaraz obok zegarka. Następnie wybieramy Open Network & internet settings po Polsku to będzie coś w rodzaju otwórz ustawienia sieciowe.
Kiedy otworzy nam się okienko z ustawieniami, wybieramy Change adapter options po Polsku będzie to coś w rodzaju połączenia sieciowe, jeżeli się mylę do dopasujcie po ikonce :)
Na ekranie widzimy wszystkie dostępne karty sieciowe, wybieramy oczywiście tą przez która łączymy się z internetem. W moim przypadku będzie to pierwsza ikonka z kolei - Ethernet.
Klikamy na nią prawym klawiszem myszki i wybieramy proporties (właściwości).
W tym okienku odnajdujemy Internet protocol TCP/IPv4 i klikamy na niego poprzez podwójne kliknięcie lewym klawiszem myszki.
Upewnij się że pierwsza opcja Obtain an IP address automatically czyli uzyskaj adres IP automatycznie jest zaznaczona.
Następnie przechodzimy do dolnej części okienka i klikamy Use the following DNS server addresses po Polsku będzie to coś w stylu Użyj następujących adresów serwerów DNS.

Teraz z naszej tabelki wybieramy servery dns np. od googla i wpisujemy je tutaj i klikamy ok we wszystkich okienkach.

I to wszystko. teraz wystarczy sprawdzić szybkość naszego internetu poprzez ponownie wykonanie speedtest.
Jeżeli nie zanotujesz wzrostu parametrów to spróbuj następny DNS z tabelki.
Jeżeli chciałbyś powrócić do swoich ustawień to poprostu usuń te adresy DNS i ustaw z powrotem na Obtain DNS server address automatically czyli coś w stylu uzyskaj adresy DNS automatycznie.

Najlepsze serwery DNS

Primary DNS Secondary DNS
Google 8.8.8.8 8.8.4.4
Quad9 9.9.9.9 149.112.112.112
OpenDNS Home 208.67.222.222 208.67.220.220
Cloudflare 1.1.1.1 1.0.0.1
CleanBrowsing 185.228.168.9 185.228.169.9
Verisign 64.6.64.6 64.6.65.6
Alternate DNS 198.101.242.72 23.253.163.53
AdGuard DNS 176.103.130.130 176.103.130.131

Sprawdź także